Пошук по сайту


Материала статьи:«Название статьи набирать тут»

Материала статьи:«Название статьи набирать тут»


Этикетка статьи

Имя файла набора: «2579.doc»

Знаков с пробелами:

Число полных строк:

Редакция документа №


Название материала статьи:«Название статьи набирать тут»


Создатель файла набора:

Ленская @ 25.03.2016 14:47

Последнее редактирование и сохранение выполнено:

lenskaya_i @ 25.03.2016 14:49

Дата и время последней печати файла набора:

22.05.2012 17:32
Срок последней редактуры:

набор мин.

Всего файл затрачено:

мин.

Секрети приготування борщу
Тетяна Коваль, викладач спецтехнологій,

Олена Євтушенко, викладач математики ДПТНЗ «НВЦ», м. Кривий Ріг
Мета уроку:

навчальна: стимулювати творче ставлення учнів до кулінарної справи, технологій і особливостей приготування борщів української кухні як цілісної системи знань з основ наук;

виховна: виховувати відповідальне ставлення до обраної професії, практичне впровадження набутих навичок і вмінь, почуття патріотизму, культури спілкування, етикету;

розвивальна: розвивати пізнавальну, пошукову ініціативу, потребу у самоосвіті; вміти аналізувати і узагальнювати програмовий матеріал, знаходити необхідну інформацію в мережі «Internet» та створювати презентації за допомогою комп’ютерних технологій.

Тип уроку: інтегрований.

Вид уроку: нестандартний.

Форма уроку: прес-конференція

Міжпредметні і міжгалузеві зв’язки: технологія приготування їжі, устаткування і обладнання підприємств харчування, калькуляція, математика, історія, фізика, хімія, біологія, музика, англійська мова, етикет, фізіологія харчування.

Методи проведення: рольова гра, практичний показ, презентація, робота в групах, аналіз набутих навичок і вмінь.

Матеріально-технічне забезпечення: мультимедійна установка, ноутбук, калькуляційні картки, мультиварка, тематичні презентації, посуд для подачі борщів за правилами етикету.

Місце проведення: прес-центр ДПТНЗ «КНВЦ».
Хід уроку

Директор фірми. Шановні друзі! Сьогодні до нашого торговельно-розважального комплексу «Криворізький навчально-виробничий центр» звернулися засоби масової інформації із запитаннями від читачів та глядачів щодо секретів приготування борщу.

Умовно наш зал поділено на дві підгрупи: викладачі — представники засобів масової інформації та учні — провідні спеціалісти нашого комплексу. Розпочинаємо роботу конференції і надаємо слово засобам масової інформації.

Журнал «Історичний вісник». Нас цікавить звідки пішла назва борщу?

Відповідають спеціалісти історії рідного краю. Історія «рідкого варива» з овочів налічує сотні років. Навіть неандертальці вміли готувати м’ясний суп у шкіряному мішку. Наші предки готували «вариво із зілля» — так називали різновид овочевих страв, які заправляли ароматним корінням та пахучими травами. Серед складових виділявся буряк, який називали «бірщ». Інші вважають, що слово «борщ» походить від рослини «борщевик», яку селяни вживали в їжу.

Та основним у борщах є буряк, а не картопля, як вважають багато з нас, адже на Україні вона з’явилася лише у XIX столітті, а ми у 2005 році відзначали 300-річчя українського борщу. Тому назва «борщ» більше імпонує козацькій назві.

Існує навіть легенда. Козаки під час облоги фортеці опинилися у скрутному становищі. А їсти хотілося. Вони взяли все, що залишилося, і зварили. Всім дуже сподобалося. І вигадали назву — «борщ». Просто поміняли букви у слові «щерба» (уха). До нашого часу козаки вважають борщ своїм винаходом. Козацький борщ густий і наваристий, в ньому навіть ложка «стоїть».

За багато років борщ пережив безліч новацій. Проте єдиного рецепту українського борщу не існує, і тому борщ кожної господині завжди має власний смак. До цього часу борщ — перша страва української національної кухні.

Журнал «Історичний вісник». Нещодавно на Різдвяні свята було встановлено рекорд України з ліплення та вживання вареників з капустою. А чи існують такі рекорди з приготування борщу?

Відповідають спеціалісти історії рідного краю. Так, дійсно, жителями Запорізької області в рамках благочинного проекту «Відродимо Запорізьку Січ» на острові Хортиця, на вогнищі був зварений «найбільший борщ». Об’єм цього варива становив 600 л. На приготування суперборщу пішло по 150 кг картоплі і буряку, 50 кг капусти, приблизно стільки ж моркви, 30 кг цибулі, 45 кг курятини. Солі поклали 8 кг, сала — 6 кг, часнику — майже 4 кг, томатної пасти — 15 кг, влили 6 л оцту. Приготуванням займалися 15 кухарів. Борщ варили просто неба 3 години. З’їли борщ з шести десятьма літрами сметани. На цьому дійстві були присутні представники української «Книги рекордів», які уважно стежили за приготуванням гігантського борщу і офіційно зафіксували цей рекорд.

Телепередача «Смаковеньки». Коли ми заговорили про українську національну страву — борщ, то хотілося б дізнатися про особливості приготування борщів у різних регіонах України.

Відповідає головний технолог торговельно-розважального комплексу. На нашу прес-конференцію ми заздалегідь запросили шеф-кухарів з різних ресторанів України. Надаємо їм слово.

Шеф-кухар ресторану «Львівщина». Для приготування львівського борщу буряк відварюють окремо у шкірочці з додаванням оцту. Після механічної обробки його тушкують і додають у бульйон, в якому зварилася картопля. В кінці варіння в борщ кладуть пасеровані овочі та буряковий квас. А особливістю цього борщу є те, що його подають із звареними та нарізаними скибочками сосисок, сметаною та зеленню.

Шеф-кухар ресторану «Дніпровські зорі». При приготуванні борщу дніпровського картоплю спочатку обсмажують, квасолю окремо відварюють та, разом із відваром та тушкованими овочами, додають до бульйону. Заправляють пасерованим борошном та рибними консервами. Цей борщ набуває особливої популярності під час посту, але не пасхального, бо в цей період забороняється навіть вживання риби.

Шеф-кухар ресторану «Лесині краєвиди». Особливістю приготування борщу волинського є відсутність картоплі. Готують його на м’ясному бульйоні. Буряки відварюють окремо. Нарізають соломкою овочі для пасерування з томатом на свинячому салі. При подачі в тарілку кладуть м’ясо, відділене від кісток, сметану та зелень.

Шеф-кухар ресторану «Полтавські галушки». Сама назва борщ «Полтавський», — інтуїтивно поєднується з галушками, яскраво описаними в літературних творах і регіонально представленими на Сорочинській ярмарці. Для приготування цього борщу використовують бульйон з птиці, буряк нарізають та тушкують з оцтом. У бульйон додають картоплю, нарізану кубиками, капусту, нарізану соломкою. Коріння моркви, петрушки, цибулі пасерують на смаженому салі з додаванням томату. За 10 хв до кінця варіння додають спеції. При подачі наливаємо борщ у тарілку та додаємо відварені галушки та зелень.

Шеф-кухар ресторану «Україна». Варіантів приготування борщу існує безліч, але невід’ємними компонентами є буряк, картопля, капуста, морква, цибуля. Основою борщу є бульйон, який може бути овочевим, м’ясним, рибним, грибним. Для приготування українського борщу використовують м’ясний бульйон, тушкований буряк, картоплю, капусту, пасеровані овочі (цибулю, моркву, томати), які додають послідовно. За 5 хв до кінця варіння борщ заправляють часником, розтертим з сіллю та салом у ступці. Неможливо уявити український борщ без національного горщика та пампушок з часниковою підливою.

Головний технолог торговельно-розважального комплексу. Борщ, який вам найбільше сподобався, ви зможете скуштувати, відвідавши мережу наших ресторанів.

Телепередача «Смаковеньки». Шановні друзі! Ви щойно представляли особливості приготування борщу в різних регіонах України. Нам відомо, що на базі вашого торговельно-розважального комплексу діє обласна «Школа етикету». Хотілося б знати, які ж сучасні підходи до подачі борщу?

Етикет подачі борщів презентує старший офіціант. Традиційно борщ подають в національній глиняній мисці, круглій суповій тарілці або квадратній суповій тарілці, в горщиках, супових чашах, супових піалах. Обов’язково під кожен з видів цього посуду ставлять підставну мілку тарілку. Подають борщ навіть в хлібних тарілках на дощечках. їдять борщ ложкою, яка укладається з правої сторони від тарілки. Температура відпуску — 70—75 °С. В посудині на 500 г борщу повинно бути 350 г рідини і 150 г гарніру (або твердої частини).

Альманах «Математика на кожному кроці». Шановні друзі! Математика — наука точна. Нас цікавлять норми закладки продуктів та вартість вже ваших готових страв.

Відповідають спеціалісти з розрахункового відділу. Шеф-кухарі нам щойно представили традиційні борщі української національної кухні. Якщо вас цікавить вартість однієї порції борщу в кожному з цих ресторанів, то наш відділ, зробивши необхідні розрахунки, готовий надати вам таку інформацію: львівський борщ коштує 12,25 грн, дніпровський — 12,01 грн, волинський — 14,62 грн, полтавський — 12,60 грн, український — 12,25 грн. Отже, найдешевшим є дніпровський борщ, а найдорожчим — волинський. Хочемо зазначити, що ціни на борщ коливаються в залежності від сезону. В таблиці наведено вартість борщу стосовно літнього варіанту. Окрім того, поширеним видом відпочинку українців є відпочинок за кордоном. Вашій увазі пропонується вартість борщу в різних країнах світу. Але вартість — це не головний показник, а головне — смак!

Журнал «Здоров’я». За тисячолітню історію людства кількість видів рослин, які використовує людина, сягає близько 6 тис., але лише 20 видів є сировиною для приготування їжі. Які б овочі ви порекомендували виростити на присадибній ділянці для того, щоб приготувати борщ?

Відповідають спеціалісти відділу екології. Обов’язково посадіть буряк, моркву, картоплю, капусту, часник, цибулю, томати, зелень. Вирощуйте їх без ніяких нітратів. До речі, купуйте насіння польської селекції буряку, бо він м’якший, соковитіший та не надає овочам і іншим інгредієнтам червоного забарвлення, яке інколи псує естетичний вигляд готового борщу. А щоб у вас було завжди своє м’ясце і сальце, радимо вам виростити кабанчика, курочку, півника. У хліві можете завести корівку, щоб була власна сметанка, вигодувати їх екологічно чистими кормами і приготувати екологічно чистий та смачнючий борщик.

Часопис «Фізика для допитливих». Шановне товариство! Спілкуючись зараз з вами, я пригадала смак борщу, який готувала моя бабуся в печі у горщику. Він був неперевершений! То, мабуть, на якість приготування борщу впливає температурний режим. Чи могли б ви пояснити це явище?

Відповідає начальник відділу харчової промисловості. Коли у розтоплену піч ставили казан або глиняний горщик, наповнений всіма інгредієнтами для борщу, в печі розподіл температури відбувався рівномірно і борщ не кипів, а «томився». Завдяки цьому аромати кожного продукту змішувалися поступово і насичували один одного рівномірно. Продукти зберігали свою форму (мали гарний вигляд), так як у печі борщ не помішували. Окрім того, зберігалися всі корисні вітаміни, і тому борщ виходив смачнішим.

У містах звикли готувати борщ на газових-та електроплитах. При цьому, обігрів посуду йде знизу і нерівномірно. Готується борщ на плиті з послідовним додаванням кожного інгредієнта, так як кожен продукт має свою щільність і свою температуру кипіння. Коли борщ вариться на плиті, відбувається перегрів продуктів, внаслідок чого руйнується структура інгредієнтів і втрачаються корисні властивості.

Часопис «Фізика для допитливих». Зараз кожна господиня може наблизитися до того смаку, який мав борщ, приготовлений в печі, використовуючи мультиварку. Поясніть, будь-ласка, процес приготування борщу в мультиварці?

Відповідає інженер з обслуговування обладнання. Мультиварки поділяються на дві основні категорії: мультиварки, що готують під тиском, і мультиварки, що готують без тиску. В основі приготування страв у мультиварці лежить використання інтелектуального мікропроцесора. Він контролює оптимальну температуру і тиск всередині чаші, уникаючи можливості виникнення надмірної температури і перегріву продуктів. Завдяки цій особливості мультиварки, їжа не втрачає своїх корисних властивостей і смакових якостей. Крім того, контроль температури з боку процесора не дозволяє воді активно кипіти, тим самим не піддаючи продукти механічному впливу киплячої рідини (вони при цьому краще зберігають свою форму). Тепло в мультиварках не розсіюється і температура підтримується в оптимальному режимі, без перегрівів. Окрім того, борщ, приготовлений в мультиварці, виходить більш корисним за рахунок приготування продуктів з мінімальною кількістю жирів, і таким же смачним, за рахунок дбайливого режиму приготування.

Науково-пізнавальна програма «Хімічна суміш». Ми вас уважно прослухали та хочемо вам нагадати, що чи не найголовнішим у приготуванні борщу є збереження вітамінів, мінеральних речовин. Скажіть будь ласка, що являє собою борщ з точки зору хімії?

Відповідає дієт-сестра. Борщ за харчовою цінністю відносять до низькалорійного продукту. Калорійність 100 г борщу складає 57,7 ккал.

Борщ — вітамінний продукт, який містить майже всі відомі вітаміни: А, В1, В2, В5, В6, В9, В12, С, Д, Е ,Н.

Серед макроелементів, які входять до складу борщу, є калій, фосфор, натрій, кальцій, сірка, хлор, магній.

Мікроелементів нараховується більше 20, ми привели в таблиці найбільш розповсюджені.

Нутрієнтний баланс українського борщу показує відсотковий вміст цієї страви та біологічну активну цінність кожного з хімічних компонентів.

Жовтим маркером відмічені вітаміни, рожевим — подібні речовини, синім — макро- і мікроелементи.

Серед хімічних елементів найбільший вміст хрому — 13,1 %, калію — 6,9 %, заліза — 6,7 %, але як бачимо за довжиною блакитного маркера найбільшу біологічну активність проявляють мікроелементи: ванадій, марганець, кобальт, концентрація яких в борщі менше 0,1 %.

Так як у приготуванні борщу більшість інгредієнтів підлягають термічній обробці, то головне завдання — не допустити їх руйнацію. Тому велике значення має посуд, в якому готують борщ, тепловий режим, послідовність з’єднань овочів.

Журнал «Здоров’я». Ми знаємо, що при приготуванні різних видів борщу використовуються процеси смаження та пасерування овочів — моркви, буряка, цибулі (тобто обробка за температур значно більше 100 градусів Цельсія). Проте ми також знаємо, що під час термічної обробки вітаміни, які знаходяться в овочах руйнуються. Чи не було б доцільно відмовитись від смаження овочів? Якщо ні, то поясніть в чому сенс смаження овочів з точки зору біології та яка користь від цього для здоров’я людини.

Відповідає спеціаліст екологічного відділу. Вітаміни групи А, К (каротиноїди) є жиророзчинними. Тому, для їх найбільш повного вилучення з овочів (які мають червоне або жовте забарвлення) необхідна їх жирова обробка.

За допомогою обсмажування вітаміни групи А і К стають доступними для засвоєння організмом людини, що, в свою чергу, веде до поліпшення самопочуття і зміцнення здоров’я. Звичайно, частина вітамінів від температурної обробки руйнується, проте до організму людини та його клітин їх потрапляє більше, ніж без використання жиру.

Науково-пізнавальна програма «Хімічна суміш». Останнім часом фізика і хімія тісно пов’язані з кулінарією. На зміну стилю високої кулінарії приходить молекулярна кухня, яка змінює консистенцію і форму продуктів, які важко розпізнати. Желе зі смаком маринованих огірків і редиски, сироп із крабів, морозиво з табачним ароматом існують не в фантастичних романах, а уже в наш час. Як ви можете пояснити ці явища?

Відповідає спеціаліст з наукових винаходів. Термін «молекулярна кулінарія» не зовсім коректний, адже кухар працює не з окремим молекулами, а з хімічним і агрегатним складом продуктів. Вся наша їжа складається в основному з води: як рослинних, так і тваринних клітин. Тому властивості води і водних розчинів — одне із найважливіших питань молекулярної кулінарії.

Молекулярна кухня створена не для того, щоб втамувати голод. Її призначення — відкрити найнесподіваніші відтінки смаку. Мета молекулярної кухні — розкласти вихідний продукт на молекули, а потім знову зібрати як конструктор. В результаті борщ стає піною, м’ясо — карамеллю чи морозивом, овочі і фрукти — ікрою чи зефіром. Для подібних маніпуляцій необхідні глибокі наукові знання, тому кухарі молекулярної кухні зобов’язані прекрасно володіти законами фізики і хімії. Окрім того, потрібне складне високовартісне обладнання. Запам’ятайте, що молекулярною кухнею сповна не насичуються: її куштують, її оцінюють, нею насолоджуються. Не випадково апологети молекулярної кухні стверджують, що їжа — це складний процес, який охоплює всі наші почуття: смак, дотик, зір, нюх, а також пам’ять і сприйняття себе.

І тому ми можемо з впевненістю назвати молекулярну кухню інтелектуальною кухнею, а сам процес прийняття їжі — захоплюючою подорожжю у світ майбутнього, адже на вашій тарілці буде справжній космос неймовірних відчуттів. До речі, саме космічна їжа дала поштовх до створення молекулярної кухні. Наш комплекс поки що послуг з молекулярної кухні не надає, але ми працюємо на перспективу. І я сподіваюся, що в майбутньому саме ви станете першими дегустаторами молекулярних страв.

Директор фірми. На нашій прес-конференції сьогодні присутній представник української діаспори в Канаді — Ілона разом зі своїм перекладачем. Вона також виявила бажання поділитися своїми думками з приводу частування борщем.

Ні! My name is Ilona. I live in Canada for 20 years. I want to tell you my memories of our borscht...

Entrees Americans barely cooked. In supermarkets sell canned soup and borscht in banks. No need to cook — warmed in the microwave and pour into a bowl.

Recently borscht offer and restaurants. But they know how to cook mostly Ukrainian emigrants. Americans use canned. When local chef bought soup, he begins to examine the shelves in search of the jar with the mixture. It looks ridiculous.

I do remember the taste of my grandmother’s borscht... His smelling.... After cooking the soup must stand 20 minutes. She served soup usually with sour cream and donuts... It is the taste of childhood!

Ілона. Привіт! Мене звати Ілона. Я проживаю в Канаді уже 20 років. Хочу поділитися своїми спогадами про наш борщ...

Перших страв канадці майже не готують. В супермаркетах подають консервовані супи і борщі в банках. Не потрібно готувати — розігрів у мікрохвильовій печі і висипаєш у тарілку.

З недавніх пір борщі пропонують і в ресторанах, але готувати їх вміють переважно українські кухарі-емігранти. Канадці використовують консерви.

Коли місцевому кухарю замовляють борщ, він оглядає полиці в пошуках банки із сумішшю. Це виглядає досить смішно.

Я точно пам’ятаю смак борщу моєї бабусі... Його запах... Після приготування борщ повинен 20 хв постояти. Вона подавала борщ зазвичай із сметаною і пампушками... О! Це смак дитинства.

Директор фірми. Нарешті, підводячи підсумки нашої конференцій, хотілося б почути думку роботодавців ресторану «Сантафе», в якому зараз проходять стажування наші спеціалісти.

Виступ роботодавців.

Директор фірми. Нам дуже приємно, що на нашій прес-конференції присутній ведучий телепроекту з перцем телерадіокомпанії «Рудана» Сергій Єременко. Надаємо йому слово.

Директор фірми. Наша прес-конференція добігає кінця. Ми намагалися відповісти на всі поставлені питання. Роботу не припиняємо і готові до співпраці в будь-який момент. Свої листи, пропозиції надсилайте на нашу адресу: м. Кривий Ріг, вул. Фабрична, 5. А відповіді зможете знайти на нашому сайті.

Музичним дарунком для вас буде пісня у виконанні шоу-мена Федорова Владислава. І називається вона «Борщик».

І куплет

Все, що росте на українському городі,

З любов’ю щедро ми до столу подаєм.

Та над усе в житті ми дякуєм природі,

Коли смакуєм щойно звареним борщем.

Він по обіді кличе кожного до хати,

І по тарілці розливається душа,

Нас і за вуха від борщу не відірвати,

Коли він ллється наче пісня із ковша.
Приспів

Ой, мій борщ, пахне часничком!

Вся рідня за одним столом.

До борщу пісня чарівна,

Проситься сама, та й не одна!
П куплет

Зі всього світу до нас їдуть друзі,

Ми хлібом — сіллю зустрічаємо їх всіх.

І за столом, зібравшись у тісному крузі,

Луною котиться довкола дружній сміх.

Гостинність наша переповнює по вінце,

Усі упевнені, що ми в раю живем.

Та щоб пізнати справжню душу українця,

Вам необхідно причаститися борщем.


поділитися в соціальних мережахСхожі:

Передмова
До того ж запевняю вас якщо в ті далекі часи бракувало хоч одного із згаданих тут законів чи звичаїв, то його з успіхом заміняв якийсь...

Всеукраїнський студентський архів
Україна багата на корисні копалини, зокрема вугілля та залізну руду, що залягають на південному сході. Природа тут узагалі благодатна....

Дослідження змк
Тут представлений методично-практичний матеріал для медіапедагогів, учителів, соціальних педагогів, шкільних психологів, батьків...

Світло, тінь Незрозуміло, в чому тут різниця
Відкриваємо першу сторінку журналу. Барон Мюнхаузен одного разу витяг себе за волосся з топкого болота. На перший погляд, це цікаво,...

Олександр Довженко «Україна в огні»
Тут всі сліди битви сценариста з письменником. Один закликав до строгого професійного рисунка сце­нарію, другий, вражений стражданнями...

Філософія, її походження, проблематика та функції
Філософію цікавлять лише ті предмети, які за своєю природою тіеио пов 'язані із самим фокусом дійсності. Перш за все, філософія аналізує...

28 жовтня на предметі університетської освіти наш викладач Валентина...
Тут ми знайдемо І нормативну, І довідкову, І навчальну, І наукову літературу. Вперше почута довідкова література включає досить знайомі...

Книга зацікавить чимало читачів, оскільки вона торкається особистісних проблем людини
Видання може бути корисним тому, хто має цікавість до цих напрямків, а також до різних мистецтв. Йдеться тут І про людину, яка протистоїть...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

h.lekciya.com.ua
Головна сторінка