Пошук по сайту


Тема. Підсумковий урок з теми «Початкові хімічні поняття»

Тема. Підсумковий урок з теми «Початкові хімічні поняття»

О.А. Андрущакевич

с. Водяне

Дніпропетровська область

Тема. Підсумковий урок з теми «Початкові хімічні поняття».
Мета: узагальнити та систематизувати початкові хімічні знання; перевірити вміння застосовувати свої знання, складати формули сполук за валентністю, розставляти коефіцієнти в схемах рівнянь реакцій; формувати навички самоконтролю, уміння критично оцінювати свої знання; розвивати пізнавальний інтерес та інтерес до предмета; розширити світогляд учнів; розвивати почуття товариськості, вимогливості до себе й до своїх товаришів.
Обладнання: картки із завданнями, набори для проведення фільтрування сумішей, реактиви для проведення дослідів, пробірки.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: гра – змагання.
Девіз: Щоб перемогти, потрібно знати, вміти, думати.
Хід уроку

І. Організація початку уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Я до всього справу маю: грунт у полі удобряю,

Урожай оберігаю, я перу і прибираю,

Я годую й одягаю, і метал я добуваю,

Я лікую й зберігаю, і будую й освітляю,

І у космос я літаю.

А запитання моє: відгадайте, хто я є?

(Хімія)
І дійсно, хімія – чудовий і необхідний предмет. Хімія – це таємнича наука, оскільки вона творить дива, дає можливість пізнати навколишній світ. Хімія – наука, яка допомагає людині в розв’язанні різних проблем. Наприклад, за допомогою знань з хімії людина розв’язує продовольчу проблему, виробляє мінеральні добрива, створює нові сплави металів, вирішує екологічну, паливно – енергетичну проблеми та багато інших. Ви вивчили лише одну тему «Початкові хімічні поняття». Ця тема дуже важлива для вас, оскільки є основою для подальшого вивчення предмета. І від того, наскільки добре ви вивчили цю тему, залежить те, як ви оволодієте системою сучасних хімічних знань. Отже, сьогодні ми перевіримо ваші знання.

Клас ділиться на дві команди. За кожну правильну відповідь учні отримують кольорові кружечки, які потім підраховуються і оцінюються. Вибираються члени журі, учні 11 класу які будуть оцінювати відповіді і роздавати кружечки.

ІІІ. Формування позитивної настанови на діяльність.

Повідомлення теми уроку, обґрунтування мети й завдань уроку, актуалізація вимог до знань і вмінь з даної теми.

Учні повинні знати:

- поняття речовини, чистих речовин і сумішей;

- методи розділення сумішей;

- прості і складні речовини, хімічні елементи;

- знаки хімічних елементів;

- поняття валентності;

- закон збереження маси речовин.

Учні повинні вміти:

- обчислювати відносну молекулярну масу, масові частки елементів;

- визначати валентність елемента за формулою та складати формулу за валентністю;

- розставляти коефіцієнти в рівняннях реакцій;
ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

І конкурс «Речовини»

І. Чисті речовини і суміші.

1. Мідний дріт.

2. Грунт.

3. Дистильована вода.

4. Фосфор.

5. Морська вода.

6. Повітря.
Відповідь: 1ч, 2с, 3ч, 4ч, 5с, 6с.
ІІ. Прості і складні речовини.

1. N2

2. HNO3

3. Fe S

4. Mg

5. PH3

6. O2
Відповідь: 1п, 2с, 3с, 4п, 5с, 6п.
ІІ конкурс «Експеримент»

На столі знаходяться: штатив, муфта, кільце, посуд, фільтрувальний папір, суміші – «сіль – пісок, сіль – залізні і мідні ошурки».
Завдання: зібрати прилад і провести розділення сумішей.

І команда: суміш – «сіль – пісок»;

ІІ команда: суміш – «сіль – залізні і мідні ошурки»
ІІІ конкурс «Хто швидше розгадає кросворд»

15










п













21




р
















о




7







т
















17




о

























н










18

29

Знайдіть у періодичній системі елементи з вказаними номерами. Назвіть їх і розмістіть так, щоб у виділеному вертикальному стовпчику утворилася назва позитивно зарядженої частинки ядра.

ІV конкурс «Метаграми»
1. Коли «Т», він – елемент, та врахуй такий момент:

Виправи лиш «Т» на «Р» - деспот править відтепер.

(Титан і тиран).

2. Два елементи хімічних б’ють з мета грами, як дзвін:

З «Х» - елемент металічний, з «Б» - не метал уже він.

(Хром і бром).

3. Коли з «Н» - я радіоактивний елемент, який у світі знають.

Коли з «Л» - я гори, що й до нині Азію й Європу розділяють.

(Уран і Урал).

4. У мікросвіті в згоді й мирі уже давно живуть два брати.

Із вісімками в «А» квартира, у «О» - квартира сорок п’ята.

(Родій і радій)

5. Там, де «З», - мене цінують, я – коштовний елемент.

«З» на «Д» перейменують – я – теслярський інструмент.

(Золото і долото).

6. Я благородний, не люблю бурхливих сцен,

бо я інертний газ, я навіть сонний.

Та забери від мене букву «Н» - відразу стану кораблем Ясона.

(Аргон і «Арго»).

7. В таблиці я – відомий елемент, та літеру зміни з одного боку,

Переконаєшся в один момент, що я не елемент вже, а протока.

(Фосфор і Босфор).
V конкурс «Валентність»

Визначити валентність елементів у сполуках










Скласти формули сполук за валентністю
VI ІІ ІІ ІІІ V VI

Cr O; Mg O; Al S; Zn Cl; Fe Cl; Ca O; N O; S O; K Cl; Al Cl.


VІ конкурс «Пошукай відповідь»
І команда ІІ команда



1. Al2S3

1. K(І) і O(ІІ)




1. PbCl2

1. P(V) і O(ІІ)

2. ZnCl2

2. N(ІІІ) і H(І)

2. N2O3

2. Pb(ІІ) і Cl(І)

3. SO3

3. Zn(ІІ) і Cl(І)

3. P2O5

3. Ba(ІІ) і S(ІІ)

4. K2O

4. Al(ІІІ) і S(ІІ)

4. BaS

4. Si(ІV) і H(І)

5. NH3

5. S(VІ) і O(ІІ)

5. SiH4

5. N(ІІІ) і O(ІІ)


VІІ конкурс «Хімічна естафета»
По сигналу перші учні починають підраховувати відносну молекулярну масу першої речовини, потім передають естафету другим учасникам.
І команда ІІ команда

KCl Na2O

CO2 SO2

H3PO4 HNO3

H2SO3 H2SiO3

VІІІ конкурс «Вірю – не вірю»

1. Одержання цукрової пудри з рафінованого цукру – це хімічне явище.

2. Прокисання молока – це хімічне явище.

3. Іржавіння заліза – це фізичне явище.

4. Горіння електричної лампочки – це хімічне явище.

5. Плавлення алюмінію – це фізичне явище.

6. Випаровування спирту – це хімічне явище.

7. Танення льоду – це хімічне явище.

8. Горіння свічки – це фізичне явище.

9. Фільтрування розчину – це хімічне явище.

10. Спалювання дров – це хімічне явище.

11. Утворення туману – це хімічне явище.

12. Кипіння води – це фізичне явище.


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

-

+

-

-

+

+

-

-

-

+

-

+


ІХ конкурс «Закінчити рівняння реакції»
І команда ІІ команда

Cu(OH)2 = CuO + H2O P2O5 +H2O = H3PO4

Al + O2= Al2O3 H2 + O2 = H2O

Na + Cl2 = NaCl Mg + O2 = MgO

KNO3 = KNO2 + O2 KClO3 = KCl+ O2
Х конкурс капітанів «Розв’язати задачу»

Обчислити масову частку елементів у:

І команда: Na2S

ІІ команда: ZnCl2
ХІ конкурс «Пантоміма»

Доки журі підбиває підсумки, командам пропонується таке завдання:

І команда – показати, що може відбутися в результаті неправильного визначення запаху речовини.

ІІ команда – показати. Що може відбутися в результаті неправильного користування електронагрівальними приладами.
Підведення підсумків.

Журі підбиває підсумки, визначає переможців, повідомляє кількість набраних кружечків.

Вчитель виставляє оцінки, відзначає роботу кращих учнів і ті питання, над якими ще необхідно працювати, щоб ліквідувати прогалини в знаннях.
Одинадцятикласник. Закінчуючи школу, кожний з нас замислюється, куди йти навчатися, де застосовувати свої знання і вміння. Запам’ятайте, що хімія вивчається в усіх технічних вузах, а також в медучилищах і медуніверситетах. Тому я хочу вам порадити: ви тільки – но розпочали вивчати цей цікавий предмет, тож працюйте сумлінно. Хімія потрібна ще й для того, щоб у побуті ви змогли правильно користуватися різними виробами хімічної промисловості. А на уроках хімії вам будуть про все це розповідати.
Рефлексія. Вправа «Мікрофон»


  1. Які труднощі виникли під час уроку?

  2. Що було цікаво?

  3. Чи задоволені ви своїм результатом?


Заключне слово вчителя. Отже, хімія – надзвичайно цікава наука, і ви тільки почали гортати її сторінки. Ще багато корисного і важливого ви дізнаєтесь на уроках із цього предмета, тож бажаю вам успіхів!
Домашнє завдання.

Скласти кросворд на вивчену тему, відповідно оформити його.

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Тема: Узагальнення І систематизація знань з теми «Початкові хімічні поняття»
«Початкові хімічні поняття», хімічні формули, валентність, відносна атомна І молекулярна маса, вміти використовувати їх під час виконання...

Урок з теми «Початкові хімічні поняття» (7 клас)
Електроліз. (9 клас)

Урок 14. Проміжне оцінювання знань з теми «Початкові хімічні поняття» Варіант I
У наведеному переліку: пенал, срібло, крижина, вода, водень, гумка, залізо, цвях — переважають

Початкові хімічні поняття
Завдання 1 – 6 мають чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний

Урок вивчення нового матеріалу
Мета уроку: ввести поняття про міцність атомних ядер, з’ясувати фізичний зміст поняття «дефект мас», навчити учнів розв’язувати стандартні...

Урок 48. Підсумковий урок. Територіальний поділ україни навчальна мета
Навчальна мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання з вивчених тем; перевірити рівні засвоєння навчального матеріалу,...

Початкові хімічні поняття 6
Кожна з них містить екологічну інформацію І передбачає теоретичні розрахунки, складання рівнянь реакцій тощо. Це дає змогу використовувати...

Урок з хімії 7 клас. Тема уроку: Закон збереження маси речовин під...
Ння маси речовин у хімічних реакціях; пояснити схему хімічної реакції, її суть, сформувати поняття про хімічні рівняння, пояснити...

Урок Тема. Нітратна й ортофосфатна кислоти та їх солі. Фізичні та хімічні
Тема. Нітратна й ортофосфатна кислоти та їх солі. Фізичні та хімічні властивості. Застосування

Урок фізики 8 клас. Тема уроку
Мета уроку : Узагальнити І систематизувати знання та вміння учнів з основного навчального матеріалу даної теми



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

h.lekciya.com.ua
Головна сторінка